نقشه روستای جم

نقشه روستاهای شهرستان جم

نقشه روستاهای شهرستان جم

شهرستان جَم یکی از شهرستان‌های جنوب ایران است که در استان بوشهر جا دارد و مرکز آن نیز شهر جم است.

شهرستان جم در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۸٬۵۷۸ نفر بوده‌است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، شهرستان جم ۵۱٬۴۴۶ نفر جمعیت داشته و طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، این شهرستان ۷۰٬۰۵۱ نفر جمعیت دارد.

این شهرستان از شرق و شمال‌شرقی به استان فارس، از جنوب به شهرستان عسلویه و از جنوب‌غربی به شهرستان کنگان و از شمال به شهرستان دشتی و شمال‌غربی شهرستان دیر محدود می‌شود.

این شهرستان از یک طرف، به شهرستان مُهر، از توابع استان فارس متصل و از طرف دیگر، از طریق اتوبان ۴خطهٔ جم ـ عسلویه، به منطقهٔ عسلویه، قطب اقتصادی انرژی ایران متصل شده‌است و از طرف شمال و منتها الیه انارستان به شهرستان‌های دشتی و دیر ارتباط دارد.

وجود منابع کاریِ فراوان در این منطقه جم را به یک شهرستان مهاجرپذیر تبدیل کرده‌است که نتیجه آن ورود فرهنگ‌های گوناگون به این منطقه است. شهرستان جم در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیر اقتصادی داشته‌ است.

این منطقه با قرارگیری در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح دریا و در نزدیکی خلیج فارس، آب و هوای مطلوبی جهت پرورش گیاهان و درختان فراهم آورده‌است. اختلاف دمای هوا با کنار ساحل خلیج فارس که در برخی از روزهای سال تا ۱۰ درجه سانتیگراد می‌رسد و همچنین رطوبت ملایم آن، این منطقه را به یکی از خوش آب و هواترین مناطق جنوب ایران تبدیل نموده‌است.

جم از مناطق کوهستانی و خوش آب وهوای استان بوشهر است. بخش ریز که از توابع این شهرستان است دارای هوایی خوب و طبیعت و باغ‌ها و مزارع دیدنی است.

این شهرستان دارای دو بخش جم و بخش ریز، سه شهر: جم و ریز و انارستان، پنج دهستان: (جم- کوری حیاتی – انارستان – تشان – ریز) می‌باشد.

همچنین مرکز این شهرستان یعنی شهر جم نیز از چندین روستای بزرگ (محله) شکل گرفته‌است که عبارت‌اند از: ولایت – خواجه احمدی – قلعه کهنه و مالچه.

از نظر وسعت بخش ریز از بخش جم بزرگ‌تر است اما از لحاظ جمعیت و تراکم جمعیتی بخش جم جمعیت بیشتری را در خود جای داده‌است. هم‌اکنون با توجه به سکونت خانواده‌های کارکنان بخش‌های مختلف صنعتی شاغل در عسلویه، جمعیت این شهر به شکل چشم‌گیری در حال افزایش است.

کوه پردیس (پدری) – باغ‌های لیمو و زیتون – روستای تاریخی و کوهستانی حرمی اناری – باغستان‌های سورگو – تنگ گرو – آب سبز (اُو سُوز) – باغ‌های انار قلعه باغ (انارستان) – نخلستان‌های گلستان (انارستان) – پیر بی‌بی بانو – پیر بیراهه آبگرمک (امامزاده جعفر)(باغها و آبشارهای زیبا) – جنگل گلوبردکان (یک جنگل انبوه با رودی نسبتاً دائمی که از میان آن می‌گذرد و در محدودهٔ شهر انارستان و روستای حسین‌آباد محاط شده‌است) – مناظر زیبای گود لح (چشم‌اندازهایی زیبا در پشت کوه‌های بهرباغ و علی‌آباد) – حمام قاجاریه – روستای بسیار زیبای بابامبارکی – آسیاب علی‌آباد (طاحونهٔ حاجی مظفر) – رشته قنات قره چناق – تنگ حنا – بنو تنگمان – طاقو – حنوط – باغ پدری – سی سواران – باغ‌های بیدخوار، نرگسی، بیدبلند، کوری، منظر، حاجی‌آباد، صیدی، پهگو، فرامرزی، انارستان و دیگر روستاهای زیبای جم و ریز – مناطق باستانی دایو و گلوقلات (گیر کلات) – پیر گلدسته – سد و گورستان تاریخی و باغ‌های روستای غربه – بناهای تاریخی روستای حرمیک – رشته قنات قدیمی روستاهای تشان و دره بان. زیارتگاه کوهستانی قدمگاه و دره زیبای مجاور روستای دره پلنگی و قنات باستانی پدری و بینجیشکو از نقاط دیدنی این شهرستان است.

اماکن فرهنگی

گذرگاه‌های فرهنگی بومی جم
کتابخانه عمومی جم (محسنی جمی):
این کتابخانه عمومی با بهره‌گیری از مخزنی غنی از کتاب‌های متعدد در حوزه‌های مختلف، در مجاورت بلوار ولیعصر جم است. نمای بیرونی کتابخانه عمومی جم که با استفاده از «تندیس کودک در حال مطالعه» در مقابل گذرگاه آن، احساس پیوند فضای بیرونی با فضای داخلی این مکان فرهنگی را برای عابران و رهگذران تداعی می‌کند.
سالن آمفی تئاتر روباز جم
سینمای تندگویان
سینمای دیجیتال توحید
پارک جام جم

بناهای تاریخی شهرستان جم

بناهای تاریخی شهرستان جم حمام محمد علی خان پریشان جمی
قلعه سی سواران در جم (از این قلعه تنها دیواره‌هایی مخروبه بر جای مانده‌است)
سدهای آبی ساخته شده از سنگ و ساروج (در دایو، گیرکلات و…) این سدها شکوه تمدنی در هزاران سال قبل را نشان می‌دهد.
آسیاب‌های آبی ساخته شده از سنگ و ساروج (در دایو، گیرکلات و…).
آسیاب تاریخی حرمی اناری (انارستان)
تراشه‌های سنگی سورگو (انارستان)
قلعه حرمیک

نقشه روستاهای شهرستان جم شامل ۵ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای انارستان، نقشه روستای جم، نقشه روستای کوری، نقشه روستای ریز، نقشه روستای تشان می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

anarestan 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان جم
نقشه روستای انارستان

jam 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان جم

kori 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان جم
نقشه روستای کوری
riz 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان جم
نقشه روستای ریز
tashan 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان جم
نقشه روستای تشان