نقشه گشت

نقشه روستاهای شهرستان فومن

دانلود نقشه روستاهای ایران

نقشه روستاهای شهرستان فومن

شهرستان فومَن از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است که از شمال به شهرستان صومعه‌سرا و شهرستان ماسال، از جنوب و جنوب غربی به خط‌الراس رشته‌کوه‌های البرز (استان‌های زنجان و اردبیل) که مرز حوزه‌های آبخیز کوهستان مزبور حد طبیعی فومن و طارم است و از شرق به شهرستان شفت محدود می‌شود. شهرستان فومن یکی از چهار شهرستان اولیه استان گیلان در کنار رشت، طالش و انزلی بوده‌است.

جمعیت این شهرستان ۱۰۳٬۱۹۰ نفر (سال ۱۳۸۳) و مرکز آن شهر فومن است. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۶ دهستان است.

اهالی بومی شهرستان فومن را گیلک‌ها و تالش‌ها تشکیل می‌دهند. اکثریت و جلگه نشینان این شهرستان گیلک‌ها هستند و تالش‌ها بیشتر در نواحی کوهستانی غرب شهرستان زندگی می‌کنند.

شهرستان فومن یکی از قطب‌های گردشگری ایران است. از جاذبه‌های دیدنی این شهرستان می‌توان به شهرک تاریخی ماسوله، دژ قلعه رودخان و همچنین شهر تاریخی فومن اشاره کرد. همچنین چشم‌اندازها، دشت‌ها، رودخانه‌ها و کوهستان‌های بسیار زیبایی نیز در این شهرستان قرار دارند.

از سوغاتی‌های معروف این شهرستان می‌توان به کلوچه فومن، برنج، چای، توتون، مرکبات، صیفی جات، حصیر و گمج (نوعی ظرف گلی پخت‌وپز غذا) اشاره کرد.

فومنات یا بیه پس منطقه‌ای باستانی در گیلان است که اقوام مختلفی همچون گیل‌ها و تالش‌ها در آن زندگی می‌کردند. فومنات امروزه بخشی از رشت، فومن، شفت، ماسال و صومعه سرا است که در ابتدا با بیه پیش (قسمت شرقی گیلک نشین) و طالش (قسمت غربی تالش نشین)۳قسمت ولایت گیلان را تشکیل می‌داده‌اند. در سال ۹۸۰ ه‍.ق به دستور شاه تهماسب صفوی مرکزیت گیلان از فومن به رشت که در آن زمان قریه‌ای در فومنات بود واگذار شد و به تدریج دیگر مناطق فومنات اهمیت خود را از دست دادند. در دوران قاجاریه منطقه فومنات به شهرستان رشت ملحق شد و تا سال ۱۳۲۳ جزوی ازَ شهرستان رشت به حساب می‌آمد که پس از آن به شهرستان فومنات تبدیل شد که شهرستان‌های امروزی صومعه سرا، شفت و فومن را شامل می‌شد و به مرکزیت شهر فومن بود. در ۱۶ آبان ۱۳۳۸ صومعه سرا و دهات توابع آن تحت نام شهرستان صومعه سرا از شهرستان فومنات جدا شده و نام شهرستان فومنات نیز به شهرستان فومن تغییر کرد. همچنین شفت نیز در سال ۱۳۷۴ از شهرستان فومن جدا شد.

در این مطلب نقشه روستاهای شهرستان فومن که شامل ۶ روستا می شود.

نقشه ها شامل آلیان، گشت، گوراب پس، لولمان، رودپیش، سردار جنگل می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

lolaman foman 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فومن
نقشه لولمان
roud pish 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فومن
نقشه رودپیش
sardar jangal 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فومن
نقشه سردار جنگل
alian 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فومن
نقشه آلیان
gasht 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فومن
نقشه گشت
gorab pas 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فومن
نقشه گوراب پس