نقشه کوهستانی تالش

نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)

نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)

شهرستان طوالش یا تالش از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است.

جمعیت شهرستان تالش ۲۰۰۶۴۹ نفر است (سال ۱۳۹۵) که دومین شهرستان پرجمعیت استان گیلان پس از رشت است و مرکز  آن شهر هشتپر با جمعیت بیش از ۵۴٬۱۷۸ نفر است. این شهرستان دارای ۴ بخش و ۱۰ دهستان است. شهرستان تالش در غرب استان گیلان با کوهستان‌ها و طبیعتی زیبا و دشت‌های دل‌انگیز و با واقع شدن در سواحل دریای کاسپین قطب اکوتوریسم ایران محسوب می‌شود. این شهرستان از شمال به آستارا، از شرق به دریای خزر، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان رضوانشهر محدود می‌شود.

این شهرستان در دو بستر متفاوت از نظر توپوگرافی قرار گرفته‌ است بخشی از شهرستان کوهستانی است و در امتداد کوه‌های مرتفع تالش درجهت شمالی ـ جنوبی کشیده شده و قسمتی دیگر، جلگه ای است که به صورت نوار باریکی بین کوهستان و دریای کاسپین واقع شده‌است. خاویار دریای خزر شهرت جهانی دارد و شهرستان تالش رتبه نخست تولید ماهیان خاویار در کشور است و بخش قابل توجهی ازمحصولات آن به خارج از کشور صادر می شود. تالش رتبه اول در تولید تنباکو در کشور و با داشتن بیش از نیمی از باغ‌های کیوی استان گیلان معادل ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار بیشترین تولید کننده کیوی در ایران و منطقه است. رتبه اول تولید ازگیل، ترب، عسل، گردو و فندوق در گیلان می باشد.

در شهرستان طوالش گروه‌های قومی مختلفی ساکن هستند و به گویش‌های مختلفی مانند تالشی، ترکی آذری و همچنین گیلکی و فارسی صحبت می‌کنند. زبان تالشی بیشتر از زبان فارسی به زبان پهلوی قدیم (زبان ایرانیان باستان) نزدیک است. زبان ترکی آذربایجانی نیز در برخی از نواحی طوالش استفاده می‌شود.

اولین قانون تقسیمات کشوری در آبان ماه ۱۳۱۶ خورشیدی، تهیه و تصویب شد. بر اساس این قانون ایران به‌ استان‌های شمال، غرب، جنوب، شمال غرب، شمال شرق و مکران تقسیم شد. بر طبق این تقسیم‌بندی شهرستان گیلان و طوالش از توابع استان شمال بود و شامل مناطق زیر بود:

حومه فومنات، صومعه‌سرا، لشت نشا، کوچصفهان
بندر پهلوی:بندر پهلوی، چهار فریضه، خمام، گسکر
لاهیجان:لاهیجان، رانکوه، دهشال
طوالش:کرگانرود، اسالم، توالش شفارود

این تقسیم‌بندی هم چند ماه بیشتر دوام نیاورد و در ۳ بهمن ماه همان سال مصوبه قبلی اصلاح شد و استان‌های ایران به‌استان‌های یکم تا دهم تغییر پیدا کردند پس از تصویب متمم قانون اساسی یعنی در ۱۴ ذیقعده سال ۱۳۲۵ هجری قمری تشکیل ایالات و ولایات به تصویب دومین دوره قانون‌گذاری مجلس شورای ملی رسید. در این قانون ولایت چنین تعریف شده‌است: قسمتی از مملکت که دارای یک شهر حاکم‌نشین و توابع باشد اعم از این که حکومت آن تابع پایتخت یا تابع مرکز ایالتی باشد. در آن زمان گیلان و طوالش جزو ۱۲ ولایت ایران بود و شهرستان طوالش با بخش‌های کرگانرود، اسالم، شفارود و ماسال با مرکزیت هشتپر در سال ۱۳۲۳ در استان یکم به شهرستان مشتقل ارتقا پیدا کرد.

نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)

در این مطلب نقشه روستاهای شهرستان تالش که شامل ۱۰ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای اسالم، نقشه روستای چوبر، نقشه روستای حویق، نقشه روستای خاله سرا، نقشه روستای خرجگیل، نقشه روستای خطبه سرا، نقشه روستای کوهستانی تالش، نقشه روستای لیسار، نقشه روستای ساحلی جوکندان، نقشه روستای طولارود می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

asalem 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای اسالم
chobar 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای چوبر
haviq 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای حویق
khaleh sara 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای خاله سرا
kharjgil 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای خرجگیل
khotbeh sara 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای خطبه سرا
kohestani talesh 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای کوهستانی تالش
lisar 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای لیسار
saheli jokandan 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای ساحلی جوکندان
tolaroud 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان تالش (هشتپر)
نقشه روستای ساحلی طولارود

 

منابع:

ویکی پدیا

سازمان مرکز آمار ایران