نقشه روستای آلان

نقشه روستاهای شهرستان سردشت

نقشه روستاهای شهرستان سردشت

سَردَشت از شهرهای استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سردشت است، که در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی ارومیه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقلیم فدرال کردستان عراق همسایه‌است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۶۸۱۶۵ نفر بوده‌است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۴۸۰ متر می‌باشد.

سردشت در پای کوه گرده سور بر روی دشتی در ارتفاع به وسعت ۵/۲ کیلومتر مربع و با ارتفاع ۱۴۸۰ متر از سطح دریا و طول جغرافیایی ۴۵٫۵۳ شرقی و عرض ۳۶٫۲۵ شمالی بر کنار چشمه آبی رو به شرق مشرف به رودخانه کلو قرارگرفته‌است. آب آشامیدنی شهر و قسمت اعظم آب زراعتی زمین‌های اطراف شهر از این چشمه که کانون آبگیر کوه گرده سور کوه‌های مرزی می‌باشد تأمین می‌گردد.

از بوکان ۱۰۵ کیلومتر (از طریق جاده شوسه) و از طریق مسیر بوکان-خلیفان-ربط ۱۳۰ کیلومتر و از مهاباد ۱۲۵ کیلومتر؛ همچنین با پیرانشهر ۹۰ کیلومتر و از بانه نیز ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

شهر سردشت در دل رشته کوه‌های مرزی و در ۳۵کیلومتری اقلیم کردستان عراق و نزدیکترین شهر اقلیم به آن شهر قلعه دزه است.

مردم این شهر کردزبان بوده و با کردی سورانی و لهجه (مکریانی) صحبت می‌کنند. مردم سردشت پیرو مذهب شافعی اهل سنت هستند. این شهر و بعضی از آبادی‌های اطرافش در جنگ ایران و عراق توسط هواپیماهای عراق بمباران شیمیایی شد.

از جاذبه‌های گردشگری سردشت می‌توان به آبشار شلماش (در فاصله ۸ کیلومتری شهر، گردنه زمزیران بین سردشت و مهاباد، آبشار رزگه در منطقه آلان، آبشار چکوو تفرجگاه خدرآباد و آب معدنی گراوان در ۲ کیلومتری شهر ربط اشاره کرد.

شهرستان سردشت دارای سه بازارچه مرزی کیله (رسمی) و قاسم رش و اشکان (موقت) می‌باشد.

 

نقشه روستاهای شهرستان سردشت شامل ۶ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای آلان، نقشه روستای بریاجی، نقشه روستای باسک کولوسه، نقشه روستای گورک نعلین، نقشه روستای گورک سردشت، نقشه روستای ملکاری می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

alan 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سردشت
نقشه روستای آلان
bariaji 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سردشت
نقشه روستای بریاجی
bask koloseh 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سردشت
نقشه روستای باسک کولوسه
gork nalin 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سردشت
نقشه روستای گورک نعلین
gork sardasht 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سردشت
نقشه روستای گورک سردشت
malkari 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سردشت
نقشه روستای ملکاری