نقشه روستای شپیران

نقشه روستاهای شهرستان سلماس

نقشه روستاهای شهرستان سلماس

سلماس یکی از شهرهای بسیار کهن ایران می‌باشد که در منطقه شمال غرب کشور در استان آذربایجان غربی واقع شده‌است. منطقه سلماس همچون دیگر مناطق آذربایجان با داشتن طبیعتی زیبا و کوهستان‌های سرسبز و پرآب توانسته‌است در طول تاریخ بشری، مأوای مناسبی برای اسکان و زیست گروه‌های مختلف انسانی فراهم کند. بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی انجام شده در تپه‌های باستانی اطراف شهر سلماس که در سال ۱۳۷۱ انجام گرفت، قدمت تمدنی سلماس به حدود ۹ هزار سال قبل برمی‌گردد.

شهر سلماس به عنوان اولین شهر شطرنجی ایران شناخته می‌شود و تنها شهری است که به این شیوه مدرن در استان آذربایجان غربی احداث گردیده‌است این شیوه مدرن از شهرسازی با خیابان‌های شطرنجی و هندسی منظم، جلوه‌های ویژه‌ای به این شهر بخشیده‌است که نظیر آن را در کمتر شهری در ایران می‌توان مشاهده کرد.

سلماس علاوه بر پیشینه تاریخی چندین هزارساله خود یکی از شهرهای مهم آذربایجان در تاریخ تحولات سیاسی ایران بوده‌است. مردم سلماس از دیرباز نقش عمده‌ای در تحولات کشور ایفا کرده‌اند و سلماس یکی از مراکز اصلی فعالیت مشروطه خواهان در دوران مشروطه بوده‌است،

مردم سلماس به زبان ترکی آذری و کردی سخن می‌گویند. عده‌ای از یهودیان هم تا سدهٔ بیستم در این منطقه زندگی می‌کردند. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر سلماس بالغ بر ۹۲٫۸۱۱ نفر مییاشد.

سلماس مرکز شهرستان در ۳۸ درجه، ۱۲ دقیقه شمالی و ۴۴ درجه و ۴۶ دقیقه و ۴۰ ثانیه شرقی در استان آذربایجان غربی واقع شده‌است.

سلماس در شمال شهر ارومیه و در کنار مرزهای ایران و ترکیه و ساحل دریاچه ارومیه واقع است. سلماس از شرق به دریاچه ارومیه و از غرب به مرز ایران و ترکیه محدود است، از شمال به شهرستان خوی، از جنوب به شهرستان ارومیه محدود می‌شود.

فاصله سلماس از ارومیه ۹۵ کیلومتر، از همسایه شمالی، خوی ۴۵ کیلومتر، همسایه‌های شرقی شبستر و تسوج به ترتیب ۹۰ و ۵۵ کیلومتر می‌باشد. سلماس از طریق جاده گونئی با تبریز ارتباط دارد. این جاده در حدود ۱۶۰ کیلومتر طول دارد. از طریق راه‌آهن سلماس به تبریز، تهران، آنکارا، استانبول و سوریه می‌توان مسافرت کرد. ایستگاه قره تپه سلماس محل استقرار گمرک می‌باشد. مسافرین استانبول و سوریه امور گمرکی خود را در اینجا انجام می‌دهند.

فرودگاه‌های ارومیه و خوی در ۸۰ و ۲۵ کیلومتری سلماس قرار دارد. در سالهای اخیر اسکله سلماس به نام بره در دریاچه ارومیه فعال بوده ولی اینک فعالیت چندانی ندارد.

 

نقشه روستاهای شهرستان سلماس شامل ۷ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای چهریق، نقشه روستای کنار بروژ، نقشه روستای کره سنی، نقشه روستای لکستان، نقشه روستای شپیران، نقشه روستای شناتال، نقشه روستای زولا چای می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

chahrigh 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سلماس
نقشه روستای چهریق
kenar borozh 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سلماس
نقشه روستای کنار بروژ
lakestan 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سلماس
نقشه روستای لکستان
shapiran 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سلماس
نقشه روستای شپیران
shenatal 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سلماس
نقشه روستای شناتال
zula chai 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان سلماس
نقشه روستای زولا چای
kore sani 1024x724 - نقشه روستاهای شهرستان سلماس
نقشه روستای کره سنی