نقشه روستای بدوستان غربی

نقشه روستاهای شهرستان هریس

نقشه روستاهای شهرستان هریس

 

هِریسْ یکی از شهرهای شرقی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان هریس است. بررسی باستان‌شناسان نشان می‌دهد که در گذشته تمدن‌های متعدد تاریخی در این منطقه وجود داشته‌اند. نقش فرماندهی این شهر در سطح منطقه به‌جهت قرارگرفتن آن در گوشهٔ شمال شرق شهرستان، کم‌رنگ‌تر شده‌است.

زمین‌های کشاورزی هریس به‌جهت قرارگرفتن در دامنهٔ ارتفاعات و بهره‌مندی از خاک جلگه‌ای، بسیار حاصل‌خیز گشته‌است. ارتفاع این شهر از سطح دریا بین ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰ متر بوده و از این‌جهت به‌عنوان بام آذربایجان شناخته می‌شود.

هریس از لحاظ تقسیمات کشوری در منطقهٔ جغرافیایی نامناسبی واقع شده و توان ارتباط مناسب و مطلوب با سایر نواحی شهرستان را ندارد. از همین‌روی تنها بخشی از مناطق شهرستان هریس را تحت تأثیر خود قرار داده و سایر بخش‌ها و نواحی این شهرستان به تابعیت شهرهای همجوار نظیر تبریز، اهر درآمده‌اند.

آب و هوای هریس نیز همچون سایر مناطق استان آذربایجان شرقی از سه توده‌هوا تأثیر پذیرفته و به‌طور کلی نیمه‌خشک سرد محسوب می‌شود. قرارگرفتن این شهر در ارتفاعات کوه‌های قوشه‌داغ و نزدیکی سبلان و عبور رودخانهٔ تلخه‌رود از نزدیکی آن، بر چگونگی آب و هوای هریس نقش تعیین‌کننده‌ای داشته‌است.

برپایهٔ سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، جمعیت هریس در این سال بالغ بر ۱۰۵۱۵ نفر می‌باشد .

قدیمی‌ترین اشاره به نام هریس مربوط به وقف‌نامهٔ ربع رشیدی و دوران غازان‌خان مغول است که این موضوع نشانگر قدمت و پیشینهٔ تاریخی این شهر است.

عامل اصلی گسترش و توسعهٔ شهرنشینی در هریس، موقعیت جغرافیایی آن بوده‌است؛ به گونه‌ای که این شهر در مرکز منطقه و برسر راه روستاها و ییلاق‌های ارتفاعات شمالی آن قرار گرفته و محلهٔ بازار که در مرکز شهر هریس واقع شده نیز نشانگر رونق داد و ستد در زمان‌های گذشته در این شهر است.

هستهٔ اولیهٔ هریس در نواحی جنوبی مسیل برازین شکل گرفته و بعدها در امتداد محور ارتباطی آن با شهرهای تبریز و اهر گسترش یافته‌است. در این دوران بخش‌های شرقی و غربی شهر از گسترش مطلوب بازمانده‌است؛ ولی در دوران‌های بعد توسعهٔ شهر در تمام جهات و محورهای ارتباطی آن با سایر نقاط بوده‌است.

اهالی شهر هریس، همانند ساکنان سایر نواحی استان آذربایجان شرقی،آذربایجانی‌ بوده و به زبان ترکی آذربایجانی و با لهجه ای متفاوت از سایر مناطق ترک نشین صحبت میکنند ؛ مثلا گاو به ترکی در هریس (ineh ) تلفظ میشود ولی در سایر مناطق ترک نشین (inəh ) تلفظ میشود و … البته لازم به ذکر است که این لهجه خلص فقط مختص شهر هریس بوده و کل شهرستان هریس و روستاهای همجوار برخلاف شهر هریس مثل سایر مناطق آذربایجان صحبت میکنند شهر هریس نسبت به شهرهای دیگر استان، بیشتر جاذبهٔ تجارتی دارد و مردم بیشتر به مشاغل تجارت خُرد روی آورده‌اند. به‌طوری‌که مراکز خرید و بازارهای فراوان و پر رونقی در این شهر احداث شده‌است.

 

نقشه روستاهای شهرستان هریس شامل ۶ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای باروق، نقشه روستای بدوستان غربی، نقشه روستای بدوستان شرقی، نقشه روستای خانم رود، نقشه روستای مواضع خان شرقی، نقشه روستای مواضع خان شمالی می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

barogh 1 1024x724 - نقشه روستاهای شهرستان هریس
نقشه روستای باروق
bedostan gharbi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان هریس
نقشه روستای بدوستان غربی
bedostan sharghi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان هریس
نقشه روستای بدوستان شرقی
khanom rod 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان هریس
نقشه روستای خانم رود
mavagheh khan sharghi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان هریس
نقشه روستای مواضع خان شرقی
mavagheh khan shomali 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان هریس
نقشه روستای مواضع خان شمالی