نقشه روستای میزدج سفلی

نقشه روستاهای شهرستان فارسان

نقشه روستاهای شهرستان فارسان

فارسان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است. شهر فارسان، مرکز شهرستان فارسان است.

شهر فارسان در ۵۰ درجه و ۳۵ دقیقه طول شرقی جغرافیایی و ۳۲ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی جغرافیایی، و ارتفاع ۲۰۷۲ متر از سطح دریا در یک منطقه کوهستانی قرار دارد.

شهر فارسان مرکز شهرستان فارسان در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد واقع شده است.

رود سراب غرب و جنوب این شهر را مشروب می‌سازد.

مردم شهر فارسان بختیاری هستند و به زبان لری (گویش بختیاری) و با لهجه ی فارسونی حرف می زنند.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۳۰٬۵۰۴ نفر (در ۸٬۴۰۰ خانوار) بوده است.

جاذبه‌های تاریخی

تپه چغاپنجعلی: تپه چغاپنجعلی دارای آثاری مربوط به هزاره ۵ و ۴ قبل از میلاد، هزاره اول ب م – دوره ساسانیان – سده‌های میانی و متأخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان فارسان، بخش مرکزی، جنوب شهر فارسان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۵۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

مسجد جامع فارسان: مسجد جامع فارسان مربوط به دوره قاجار است و در فارسان، میدان مسجد جامع شهر فارسان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۵۰۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه فرهنگ و تمدن فارسان: این موزه آثار تاریخی، شامل آثاری مربوط به دوران‌های صفویه و قاجار است.

گردشگاه چشمه قلعه: واقع در شرق شهر فارسان. این گردشگاه که در کنار چشمه‌ای مصفا ساخته شده، به علاوه دارای قناتی تاریخی به قدمت ۲۰۰ سال است.

شهر فارسان در حال حاضر دارای چند منطقه تفریحی از جمله پیرغار در روستای ده چشمه که داری چشمه پر آب و سنگ نوشته دوران مشرطیت است. چشمه دره حنا، تپه چفاپنجعلی، سر درّه از نقاط دیگر دیدنی شهر است که باز از داخل شهر بالای کوه بین دو قله سرسبز قابل مشاهده است.

از مهم‌ترین و ارزشمندترین صنایع دستی که قدمتی دیرینه دارد بافتن فرش دستباف است که در روستاهای مختلف با طرح‌ها و نقش‌های متفاوتی بافته می شود. سایر دست بافته ها که هنوز در این شهر رایج است شامل گلیم، جاجیم، نمد مالی، چوغا بافی، خرسک بافی -نوعی قالی- و گیوه دوزی می باشد.

از جمله خصوصیات برجسته شهر فارسان استعداد و علاقه زیاد اهالی این شهر به فرهنگ و هنر است. به گونه ای که رشته های هنری شهر همچون شعر و ادب، تئاتر و نمایش، شاهنامه خوانی و… کارنامه درخشانی در سطح کشور دارند. به عنوان نمونه، گروه تئاتر شهر، بارها نمایش‌هایی را در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا کرده است. همچنین، این شهر، سالانه میزبان جشنواره تئاتر استان با عنوان جشنواره تئاتر ققنوس است.

نقشه روستاهای شهرستان فارسان

نقشه روستاهای شهرستان فارسان شامل ۵ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای جونقان، نقشه روستای میزدج علیا، نقشه روستای میزدج سفلی، نقشه روستای سراب علیا، نقشه روستای سراب سفلی می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

jonghan 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فارسان
نقشه روستای جونقان
mizdaj olia 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فارسان
نقشه روستای میزدج علیا
mizdaj sofla 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فارسان
نقشه روستای میزدج سفلی
sarab olia 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فارسان
نقشه روستای سراب علیا
sarab sofla 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان فارسان
نقشه روستای سراب سفلی

منابع:

ویکی پدیا

سازمان مرکز آمار ایران