نقشه روستای لیراوی جنوبی

نقشه روستاهای شهرستان دیلم

نقشه روستاهای شهرستان دیلم

بندردیلم یکی از شهرهای استان بوشهر است. این شهر مرکز شهرستان دیلم می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی
بندر دیلم در حدود ۲۰۰ کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. در ماه‌های آذر، دی و بهمن آب و هوای این بندرمعتدل و بقیه سال هوائی گرم و شرجی دارد. شهرستان دیلم دارای دو بخش مرکزی و امام حسن است. امام حسن دیلم از مراکز عمده فلات قاره و بهرگان محسوب می‌شود. همچنین تأسیسات مهم گازی در روستای سیاهمکان دیلم نقش مهمی در صنعت نفت و گاز دارد. از فرودگاه امام حسن در شهرستان دیلم به شهرهای تهران و شیراز پرواز وجود دارد.

آب و هوا
بندر دیلم در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۹ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۳ دقیقه و ارتفاع ۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این بندر در ۲۳۲ کیلومتری شمال غربی بندر بوشهر و در ۷۲ کیلومتری جنوب بهبهان (در استان خوزستان) در ساحل خلیج فارس قرار دارد. آب و هوای دیلم گرم و شرجی است.

جمعیت
جمعیت بندر دیلم ۳۲/۰۰۰ نفر (آمار رسمی۱۳۹۶) است و در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۹٬۸۲۹نفری (آمار رسمی ۱۳۸۵) بوده‌است.

زبان
مردم شهر دیلم از قوم لر هستند و به زبان لری صحبت می‌کنند.

گردشگری
منطقه گردشگری و تفریحی جریزه بندرحماد از جاذبه‌های توریستی بندر دیلم می‌باشد. این منطقه با ۶۰ هکتار اراضی جنگلی بکر و فوق‌العاده زیبا و مشرف به دریای خلیج فارس می‌باشد.دانشگاه آزاد اسلامی مرکز دیلم در سال ۱۳۸۲ در این شهر تأسیس شد مرکز آموزش عالی این شهر است. این دانشگاه هم‌اکنون نزدیک به ۸۰۰ دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته‌های حسابداری و رایانه و عمران و روانشناسی و الکتروتکنیک و مدیریت بازرگانی دارد. دانشگاه پیام نور و کاربردی نیز در مرکز این شهرستان شعبه دارند

آبگاه وقف‌شده تنوب در حومه این شهر واقع است که در سال ۱۳۸۹ بازسازی شده‌است.

ازجاذبه‌های دیگر دیلم: دریای ساحلی بکر ودست نخورده درمیان دریاهای استان، اسکله دیلم – بازار ماهی فروشان، قبرسید، قبورشهدای گمنام، بازارها (کویتی‌ها – بازارچه ساحلی – پاساردریم لند)، جنگل‌ها (بیدو – عامری – سیاهمکان)، امامزاده جعفر، امام زاده حسن درشهر امام حسن، تپه‌های صخره ای ساحل امام حسن، روستای هدف گردشگری حصار

نقشه روستاهای شهرستان دیلم شامل ۵ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه حومه دیلم، نقشه روستای لیراوی جنوبی، نقشه روستای لیراوی میانه، نقشه روستای لیراوی شمالی، نقشه روستای مرکزی می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

homeh 5 1024x724 - نقشه روستاهای شهرستان دیلم
نقشه حومه دیلم
liravi jonobi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان دیلم
نقشه روستای لیراوی جنوبی
liravi mianeh 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان دیلم
نقشه روستای لیراوی میانه
liravi shomali 1024x724 - نقشه روستاهای شهرستان دیلم
نقشه روستای لیراوی شمالی
markazi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان دیلم
نقشه روستای مرکزی