نقشه روستای حیران

نقشه روستاهای شهرستان آستارا

نقشه روستاهای شهرستان آستارا

شهرستان آستارا از شهرستان‌های ساحلی استان گیلان در شمال ایران است. مرکز این شهرستان، شهر آستارا است.

جمعیت غالب مردم این شهرستان به ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند. اگرچه در مناطق کوهپایه‌ ای شهرستان نظیر عنبران محله بومی ها به زبان تالشی از شاخه زبان‌های ایرانی صحبت می کنند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با کشور جمهوری آذربایجان همسایه‌ است.

شغل اکثر مردم آستارا صادرات یا واردات کالا از آذربایجان و کشاورزی است. همچنین این شهرستان همه ساله به خصوص در فصل‌های بهار و تابستان میزبان گردشگران زیادی است که از شهرهای مختلف ایران و کشورهای قفقاز به آستارا مسافرت می‌کنند. وجود بازارچه ساحلی، پاساژهای متعدد نیز باعث رونق وضعیت اقتصادی شهرستان آستارا شده‌ است.

از جاذبه‌های طبیعی گردشگری آستارا می‌توان به تالاب استیل، آبشار لاتون، تله کابین حیران، گردنه حیران ساحل صدف و ارتفاعات سرسبز و جنگلی آن که همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند اشاره کرد.

آستارا برای استان اردبیل است یا استان گیلان؟ (سرگذشت آستارا در تقسیمات سیاسی کشور در طول تاریخ)

آستارا تا قبل از تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶ خورشیدی یکی از شهرهای استان گیلان تلقی می‌شد که در همان سال با تصویب قانون تقسیمات کشوری جدید، به یکی از شهرهای شهرستان اردبیل در شرق استان آذربایجان شرقی تبدیل شد. در سال ۱۳۳۶، آستارا با تاسیس فرمانداری، به یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی محسوب شد و از خرداد سال ۱۳۳۹ خورشیدی، دوباره به استان گیلان ملحق گردید و از دوره بیستم مجلس شورای ملی، دارای نماینده مستقل بوده‌ است.

شهرستان آستارا از شمال با کشور جمهوری آذربایجان، از غرب به شهرستان نمین (استان اردبیل)، از جنوب به شهرستان طوالش همسایه‌است. همچنین از شمال به رودخانه مرزی آستاراچای، از جنوب به رود قره‌سو و از غرب به کوه‌های تالش محدود می‌شود.

در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان آستارا ۹۱٬۲۵۷ نفر (۲۸٬۷۴۲ خانوار) سرشماری شد.

شهرستان آستارا با توجه به شرایط ویژه اقلیمی از مناطق مستعد کشاورزی به‌ شمار می‌آید و یکی از فعالیت‌های مهم مردم  شهرستان آستارا است. از محصولات مهم کشاورزی آستارا می‌توان برنج، گندم، جو، ذرت، محصولات جالیزی و سبزیها را نام برد. سطح زیر کشت این شهرستان ۴۲۹۵۸ هکتار که برنج، سبزی و صیفی، مرکبات و میوه‌های دانه دار برداشت می‌شود. در نتیجه کاشت برنج در شالیزارهای شهرستان آستارا، احتمال می دهند که برخی ارقام برنج مانند نوع حسنی در اثر انتخاب سنتی توسط کشاورزان، از آستارا نشات گرفته‌ اند. (طبق آمار قدیمی) کاشت برنج در ۳۲۰۰ هکتار زمین و شالیکوبی در ۱۰ کارخانه برنجکوبی تولید به ۱۵۱۰۷ تن محصول در سال منجر می‌شود.

شهرستان آستارا به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی برای کشت نباتات علوفه‌ای و برخورداری از مراتع برای دامپروری نیز مستعد است. در این شهرستان گوشت قرمز، گوشت مرغ، شیر و تخم مرغ و عسل تولید می‌گردد و انواع مختلف ماهی پرورش و صید و خاویار تولید می‌گردد.

از دیگر فعالیت‌های اقتصادی شهرستان زنبورداری است که از رونق زیادی برخوردار است و بر اساس آمارگیری از زنبورداران، در  مقدار ۲۵۸ نفر از اعضاء تعاونی زنبورداران شهرستان آستارا با ۳۷۵۰۹ کلنی زنبورعسل مقدار ۷۹۴ تن عسل به ارزش اقتصادی سی و پنج میلیارد ریال پرورش دادند. وجود دریای خزر علاوه بر اینکه صید ماهی را رواج داده‌ است موجب ایجاد کارخانجات صدف کوبی گردیده که در آن‌ها از صدف‌های اطراف ساحل، خوراک طیور تهیه می‌کنند شهرستان آستارا از مراکز مهم کشاورزی در استان گیلان به‌ شمار می‌رود که همه ساله بخش وسیعی از تولیداتی چون؛ برنج، کیوی، ازگیل، خرمالو، ذرت و گندم، علاوه بر عرضه در بازار مصرف داخلی به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر می‌گردد.

نخستین باغ کیوی گیلان در شهرستان آستارا با ۲۲ سال قدمت در فضایی به مساحت دو هکتار معروف به باغ کیوی ماهوتی دایر شده‌ است. مرکز تحقیقاتی به منظور مطالعات کارشناسی ایجاد باغات کیوی در شمال و همه مناطق مستعد کشور در کنار قدیمی‌ترین باغ کیوی استان گیلان دایر می‌شود. باغ کیوی برادران شیبانی به مساحت پنج هکتار در حومه آستارا هر ساله به تولید بیش از ۱۵۰ تن کیوی می‌پردازد.

نقشه روستاهای شهرستان آستارا

در این مطلب نقشه روستاهای شهرستان آستارا که شامل ۴ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای چلوند، نقشه روستای حیران، نقشه روستای لوندویل، نقشه روستای ویرمونی می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

 

chelavand 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان آستارا
نقشه روستای چلوند
heiran 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان آستارا
نقشه روستای حیران
lavandevil 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان آستارا
نقشه روستای لوندویل
virmoni 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان آستارا
نقشه روستای ویرمونی

 

 

منابع:

ویکی پدیا

سازمان مرکز آمار ایران