نقشه هیر

نقشه روستاهای شهرستان اردبیل

نقشه روستاهای شهرستان اردبیل

اَردَبیل (نام باستان: آرتاویل) یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی این کشور است.

این شهر در قبل و پس از اسلام، مرکز آذربایجان بوده‌است.

اردبیل در طول تاریخ، به نام‌های گوناگونی ازجمله «دارالارشاد»، «دارالملک»، «دارالعرفان»، «دارالامان» و «شهر مقدس (آرتاویل)» ملقب بوده‌است و در دوره‌های مختلف، مرکز ایالت آذربایجان بوده و به‌علت قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم، از رونق اقتصادی بسیار خوبی، برخوردار بوده‌است.

شهرت و اهمیّت اردبیل تنها از آن جهت نیست که چند تن از پادشاهان ایران آن شهر را قرارگاه خود ساختند، بلکه از آن لحاظ است که سر حلقه فرقه صفویه، شیخ صفی‌الدین اردبیلی، از این‌جا برخاست و در همین‌جا به خاک سپرده شد.

با ظهور شیخ صفی‌الدّین و خاندان صفوی، اردبیل اعتبار ویژه‌ای یافت، به‌طوری‌که این شهر در زمان تیمور، دارالارشاد و در زمان پادشاهان صفوی با عنوان دارالامان از جایگاه خاصّ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار گردید. حکومت صفوی بسیاری از هرج و مرج‌ها را که در ایران وجود داشت، برانداخت و یک حکومت دینی و مذهبی را پایه‌گذاری کرد که به گفته بسیاری از کارشناسان تاریخ، تشکیل دولت یکی از وقایع تاریخ ایران به‌شمار می‌آید.[نیازمند منبع] واژهٔ اردبیل یک واژه ایرانی است که ریشه در اوستایی دارد که از واژه «آرتا» (به‌معنی مقدس که در فارسی میانه تبدیل به «ارد» شده‌است و در کلماتی نظیر اردشیر، اردوان، اردستان، اردکان آمده‌است) و «ویل» به معنی شهر تشکیل شده‌است. وسعت این شهرستان ۳۸۱۰ کیلومتر مربّع است و چهرهٔ عمومی شهرستان اردبیل متأثّر از ارتفاعات کوهستان‌های ساوالان (سبلان)، باغرو (تالش) و بزغوش است که این عوامل طبیعی سبب محصور شدن آن شده‌اند. اردبیل از مناطق با اهمیّت ایران به‌شمار می‌آید و دارای آثار و ابنیّه تاریخی و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است.

این شهر همچنین مرکز شهرستان اردبیل است. اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته و از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌گردد که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. این شهر در ۲۱۹ کیلومتری تبریز و ۵۷۸ کیلومتری تهران واقع شده‌است.

 

در این مطلب نقشه روستاهای شهرستان اردبیل که شامل ۱۰ روستا می شود.

نقشه ها شامل نقشه روستای ارشق شرقی، نقشه روستای بالغلو، نقشه روستای دوجاق، نقشه روستای فولادلوی جنوبی، نقشه روستای فولادلوی شمالی، نقشه روستای غربی، نقشه روستای هیر، نقشه روستای کلخوران، نقشه روستای سردابه، نقشه روستای شرقی می شود.

این نقشه ها توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ تهیه شده است.

 

arshaq sharghi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه ارشق شرقی
baleqlo 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه بالغلو

dojagh 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل

foladloi jonobi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه فولادلوی جنوبی
foladloi shomali 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه فولادلوی شمالی
gharbi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه غربی
hir 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه هیر
sardabeh 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه سردابه
sharghi 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه شرقی
kalkhoran 1 1024x936 - نقشه روستاهای شهرستان اردبیل
نقشه کلخوران